DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 14.04.2009 14:01:13 

ÚČETNÍ A DAŇOVÉ PORADENSTVÍ

Z daní odečtete dary i náklady na výzkum

 

Dary, náklady na výzkum a vývoj, nový majetek či registrační pokladny. To jsou jen některé z položek, které si mohou akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným odečíst z daní. HN přináší přehled položek odčitatelných ze základu daně a slev na dani.

Čím snížíte základ daně

1) Daňová ztráta

Firma si může snížit základ daně o daňovou ztrátu, která vznikla a byla vyměřena v předcházejících zdaňovacích obdobích. Toto snížení lze provést nejdéle v pěti zdaňovacích obdobích, následujících po období, ve kterém daňová ztráta vznikla. Daňovou ztrátu však firma nemůže uplatnit, pokud v ní došlo k podstatné změně ve složení osob, které se přímo účastní na kapitálu nebo kontrole. Může to být změna společníků či výše jejich podílů.

2) Výzkum a vývoj

Ze základu daně si firma může odečíst 100 procent nákladů, které v daném zdaňovacím období vynaložila na výzkumné a vývojové projekty. Sem patří experimentální, teoretické, projekční či konstrukční práce. Dále výpočty a návrhy technologií, výroba funkčního vzorku či prototypu výrobku.

Pokud společnost v daném roce vykáže ztrátu, může odpočet za výzkum a vývoj využít v nejbližším zdaňovacím období, ve kterém bude mít kladný základ daně. Nejdéle však ve třech zdaňovacích obdobích, která následují po tom, v němž nárok na odpočet vznikl.

3) Dary

Hodnota daru musí činit nejméně dva tisíce korun, odčitatelnou položkou je až do pěti procent ze základu daně. Při poskytnutí darů vysokým školám a veřejným institucím lze základ daně snížit o dalších nejvýše pět procent.

4) Odpočet na nový majetek

Společnost si může od základu daně odečíst 10 až 30 procent vstupní ceny nově pořízeného majetku.

5) Odpočet za učně

Od základu daně lze odečíst 30 procent nákladů na výuku žáků ve studijních a učebních oborech středních učilišť.

Tuto velmi zřídka využívanou odčitatelnou položku však už příští rok nebude moci do daní zahrnout většina firem. Reforma veřejných financí ji totiž zrušila. Výjimkou budou pouze ty podniky, které si tuto položku nemohou v tomto zdaňovacím obdobím uplatnit, protože vykázaly daňovou ztrátu. Odpočet za učně tak budou moci uplatnit v nejbližším zdaňovacím období.

6) Odpočet za peněžní a nepeněžní vypořádání

Firma si může od základu daně odečíst 50 procent částky, kterou vypořádala v peněžní či nepeněžní formě v období 1993 až 2005 oprávněným osobám za jejich majetkový podíl nebo kterou jim uhradila za postoupení jejich pohledávky na vypořádání majetkového podílu. Odpočet lze uplatnit po dobu pěti let počínaje zdaňovacím obdobím 2005.

Slevy na dani

1) Na postižené zaměstnance

Za každého zaměstnance se zdravotním postižením, který je držitelem průkazu ZTP, si může firma od vypočtené daně odečíst 18 tisíc korun. Pracují-li u ní lidé s těžším zdravotním postižením - majitelé průkazů ZTP/P, podnik si sníží daň o 60 tisíc korun.

2) Poloviční daň

O polovinu lze snížit daň u společnosti, která zaměstnává nejméně 25 lidí a více než 50 procent všech jejích zaměstnanců tvoří osoby se zdravotním postižením.

3) Investiční pobídky

Firma si z daní může odečíst tyto typy investičních pobídek: sleva na dani, podpora školení a rekvalifikace, podpora na nová pracovní místa, poskytnutí pozemku vybaveného infrastrukturou za zvýhodněnou cenu, převod pozemku za zvýhodněnou cenu. Slevu na dani lze uplatnit po dobu deseti po sobě bezprostředně následujících zdaňovacích období, kdy prvním je to, ve kterém poplatník splnil všeobecné podmínky podle zákona o investičních pobídkách.

4) Registrační pokladna

Slevu na daních z příjmu mohou uplatnit právnické osoby, které jsou podle zákona povinny zaznamenávat jednotlivé platby prostřednictvím pokladny. Musí však mít pokladnu odpovídající zákonu a používat ji nejpozději od 30. června 2006. Sleva na dani činí polovinu pořizovací ceny pokladny, nejvýše však 8 tisíc korun. Lze ji uplatnit pouze při prvním zahájení provozu registrační pokladny.

 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek